بازکردن انواع لوله با دستگاه پیشرفته✔ارائه فاکتور+بعد از اتمام کار سرویسدهی زیر ۲۰ دقیقه🛵

رفع گرفتگی لوله یخ زده 09127208965 ☎️ بدون خرابی 15دقیقه ای

ایران تخلیه » رفع گرفتگی لوله یخ زده 09127208965 ☎️ بدون خرابی 15دقیقه ای

راهنمای مطالعه

5/5 - (6 امتیاز)

رفع گرفتگی لوله یخ‌زده

چگونه لوله یخ‌ زده را باز کنیم؟ چه روش‌های برای رفع گرفتگی لوله یخ‌ زده بدون اینکه به آن آسیبی وارد شود وجود دارد؟ چه راهکارهایی برای جلوگیری از یخ‌ زدگی لوله وجود دارد؟

رفع گرفتگی لوله یخ‌زده با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. با آمدن زمستان و سردشدن هوا امکان یخ‌زدن لوله‌ها وجود دارد که برای جلوگیری از آن باید راهکارهایی را به کار گرفت. برای بازکردن کنتور و لوله یخ‌ زده اولین کار آسیب نرساندن به لوله‌ها است. چون اگر به آنها آسیبی وارد شود هزینه‌های جبران‌ناپذیری را باید متحمل شوید.

یکی از مشکلاتی که در هنگام یخ‌ زدن لوله رخ می‌دهد قطع‌ شدن آب بوده و احتمال ترکیدگی لوله‌ها هم وجود خواهد داشت. در ادامه این مطلب با شرکت ایران تخلیه بیشتر راجب چگونگی رفع گرفتگی لوله یخ‌ زده و روش‌های بازکردن آن صحبت خواهیم کرد.

رفع گرفتگی لوله یخ زده

چرا لوله‌ها یخ می‌زنند؟

آب در داخل لوله‌ ها در اثر کاهش شدید دما یخ می‌زند. این یخ‌زدگی باعث فشار و انبساط می‌شود و در نتیجه جریان آب قطع شده و به لوله‌ها آسیب وارد خواهد شد. انبساط یخ در لوله‌ ها حتی باعث ترکیدن آن شده و موجب جاری‌شدن آب در منزل می‌شود. با درنظرگرفتن چنین شرایطی باید بدانید در صورت یخ‌زدگی لوله‌ها چه‌کار را انجام دهید. چون در صورت بروز مشکل باتوجه‌به قیمت لوله و نصب آن هزینه زیادی را متحمل خواهید شد.  

 بازکردن لوله یخ زده با شناسایی محل تقریبی لوله‌ های یخ‌زده

برای بازکردن لوله یخ زده اینکه بتوانید یخ‌ زدگی لوله‌ها را رفع کنید در ابتدا باید محل تقریبی لوله یخ‌زده را شناسایی کرده و بعد برای بازکردن آن دست‌به‌کار شوید. برای انجام‌ دادن این کار هرکدام از شیرهای آب را به‌نوبت بازکنید تا متوجه شوید یخ‌ زدگی از کدام سمت ساختمان رخ‌ داده است. با بازکردن همه شیرهای آب و برای جلوگیری از هدررفتن آن زیر هرکدام ظرفی قرار دهید. این جریان باعث آب‌ شدن یخ و کم‌شدن فشار بر لوله‌ ها خواهد شد. اگر با این کار نتوانستید محل یخ‌ زدگی لوله را پیدا کنید به موارد زیر دقت کنید:

  • تمام نواحی که لوله‌کشی روکار شده را شناسایی کنید
  • انبارها و زیر زمین
  • چک‌کردن شیرهای آب نواحی اطراف آن
  • لوله‌های نزدیک به وسیله‌های سرمایشی

در نواحی که به آن اشاره شد در نزدیکی اتصالات و شیرهای آب باید به دنبال نشتی آب، ترک‌خوردگی و چکه‌کردن آب بگردید. وقتی آب یخ می‌زند حجم آن زیادتر می‌شود و همین باعث صدمه به لوله خواهد شد. در چنین شرایطی نواحی خارج از دید و پشت لوله‌ها و شیرهای آب بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. باید تمام این نواحی را بررسی کنید و از آینه برای نواحی که قابل‌مشاهده نیست کمک بگیرید.

اگر با آسیبی در این نواحی مواجه شدید سریعاً آب ورودی به ساختمان را ببندید و این نواحی را تعمیر کنید. پس از انجام‌دادن این مراحل و رفع آسیب‌های وارد شده به لوله‌ها باید برای رفع گرفتگی لوله یخ‌زده اقدام کرده و مراحل زیر را انجام دهید.

  • با دست‌کشیدن روی لوله‌ ها محلی که دمای آن نسبت به سایر جاها پایین‌تر است را پیدا کرده و یا با دردست‌داشتن دستگاه اندازه‌گیری حرارت کارتان راحت‌ تر خواهد شد.
  • در این مرحله از یک وسیله پلاستیکی محکم یا دسته پیچ‌گوشتی برای ضربه‌زدن بر روی لوله استفاده کنید و تمام نواحی اطراف آن را بزنید تا صدای خورد شدن یخ را بشنوید.

برای تماس بابت باز کردن لوله یخ زده به صورت تضمینی لوله بازکنی تهران کلیک کنید.

رفع گرفتگی لوله یخ زده

روش‌های بازکردن لوله یخ‌ زده با ایران تخلیه

برای رفع گرفتگی لوله یخ‌زده روش‌های مختلفی وجود دارد که در این بخش این روش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رفع گرفتگی لوله یخ‌زده با بازکردن آب:

یکی از روش‌های بازکردن لوله یخ‌زده بازگذاشتن آب لوله است. این روش بهترین و راحت‌ترین راهکار خواهد بود. پس با شناسایی محل یخ‌زدگی نزدیک‌ترین شیر آب نزدیک به آن را باز گذاشته تا جریان آب به‌مرورزمان به یخ فشار وارد کند و باعث بازشدن آن شود.

رفع یخ‌زدگی لوله با گرمای سشوار:

در برخی از لوله‌ها به‌خاطر حجم زیاد یخ بازکردن آن با جریان آب امکان‌پذیر نیست. در چنین شرایطی استفاده از گرمای سشوار می‌تواند مؤثر باشد. البته توجه به این نکته که تغییر دمای لوله نباید ناگهانی باشد بسیار اهمیت دارد. پس برای این کار باید سشوار را از فاصله 10 سانتی به لوله نگهدارید و یا اینکه با روشن‌کردن بخاری اتاق به افزایش دما در آن محیط کمک کرد تا به‌مرور لوله یخ‌ زده باز شود.

برای بازکردن لوله پلاستیکی PVC باید مراقب باشید که هنگام استفاده از سشوار لوله را زیاد داغ نکنید چرا که باعث آسیب به آن خواهید شد. برای رفع گرفتگی لوله یخ‌ زده پلاستیکی و پلیمری سشوار را بافاصله از آن نگهدارید و سپس حرارت دهید.

یخ‌زدایی با حوله گرم:

همان‌طور که گفتیم حرارت دادن به لوله یخ‌زده برای رفع گرفتگی آن می‌ تواند مؤثر باشد. برای این کار می‌توانید از پارچه‌های حوله‌ای استفاده کنید و با گرم‌کردن آنها و پیچیدن دور لوله و چندین بار تکرارکردن این کار باعث آب‌شدن یخ درون لوله شوید. به‌هیچ‌ عنوان از آب داغ برای این کار استفاده نکنید؛ چراکه با تغییر دمای ناگهانی لوله احتمال ترکیدن آن وجود خواهد داشت.

ریختن آب جوش روی لوله یخ‌زده:

یکی دیگر راه‌های رفع گرفتگی لوله یخ‌زده ریختن آب جوش روی لوله است. البته این کار برای لوله‌های پلاستیکی مناسب نیست و نباید مستقیم آب جوش را روی آن بریزید. برای این لوله‌ها ابتدا با حوله اطراف لوله را بپوشانید و سپس آب جوش را روی آن بریزید تا زمانی که یخ لوله باز می‌شود.

برای استعلام قیمت روی لوله بازکنی سعادت آباد را کلیک کنید.

رفع گرفتگی لوله یخ‌ زده با نوار حرارتی:

یکی دیگر از روش‌های رفع گرفتگی لوله یخ‌زده استفاده از نوار حرارتی است. پس اگر راهکارهای قبلی جوابگو نبود از این روش می‌توانید بهره ببرید. نوارهای حرارتی یا گرمایشی دارای المنت‌هایی بوده که با پیچیدن آن به‌دور لوله یخ‌زده و وصل کردن به پریز برق انتقال حرارت صورت می‌گیرد و باعث گرم‌شدن لوله‌ها خواهد شد و به‌مرورزمان یخ آب می‌شود.

روشن‌ کردن وسایل گرمایشی:

در ساختمان‌های بزرگ وسایل گرمایشی در نزدیکی لوله‌ها کار گذاشته می‌شود که با روشن‌کردن و استفاده از آنها می‌توانید به گرم‌شدن لوله‌ها کنید. علاوه بر اینها از یک وسیله گرمایشی دیگر هم در فضای ساختمان استفاده کنید و آن را روبروی دیواری که لوله‌ها از آن عبور کرده قرار دهید.

بازکردن لوله یخ زده با دستگاه ذوب:

برای مناطقی که زمستان سردی دارد دستگاه ذوب می‌تواند یک وسیله بسیار کاربردی باشد که شما را از تماس‌های مکرر به لوله‌کش بی‌نیاز خواهد کرد. این ماشین گرم‌کننده همانند یک دستگاه جوشکاری عمل خواهد کرد. یک قطب الکتریکی آن به لوله‌ یخ‌زده فلزی متصل می‌شود و قطب دیگر آن به‌طرف دیگر لوله وصل خواهد شد. این دستگاه باعث می‌شود لوله‌ای که بین این دو قطب قرار دارد گرم شود. این دستگاه ذوب برای لوله‌های پلاستیکی کاربرد ندارد و فقط روی لوله‌های فلزی می‌توان آن را نصب کرد.

ایجاد حفره‌ای در دیوار:

اگر تمام روش‌های بالا را امتحان کردید؛ ولی به نتیجه نرسیدید باید دست به تخریب دیوار بزنید. البته این راه را به‌عنوان آخرین روش به شما پیشنهاد می‌کنیم. پس با استفاده از نقشه ساختمان و با فردی آگاه محل عبور لوله‌ها را پیدا کرده و با برش آن قسمت مراحل بالا را انجام دهید.

بازکردن لوله یخ‌زده توکار:

تشخیص محل یخ‌زدگی لوله‌های توکار کار دشواری است کخ به تجهیزات و ابزار نیاز خواهید داشت. به همین خاطر در چنین شرایطی باید کار را به افراد متخصص و تیم‌های لوله‌بازکن بسپارید تا برای رفع گرفتگی لوله یخ‌زده اقدام کنند. البته در چنین حالتی از سه روش مختلف هم می‌توانید برای بازکردن لوله یخ‌زده استفاده کنید که به شرح زیر است:

  • افزایش گرمای خانه با این کار لوله‌ها هم گرم می‌شوند و امکان ذوب‌شدن یخ وجود خواهد داشت. بالابردن ترموستات نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.
  • استفاده از لامپ مادون‌ قرمز بدین صورت که با پیداکردن محل یخ‌زدگی لوله با قراردادن این لامپ در مقابل قسمتی از دیوار لوله را بازکنید. امکان نفوذ گرمای لامپ به داخل دیوار وجود دارد به همین خاطر باعث ذوب‌شدن یخ خواهد شد.
  • همان‌طور که قبلاً هم گفتیم برش‌دادن بخش از دیوار در چنین شرایطی می‌تواند کمک‌کننده باشد. با این کار به‌راحتی به لوله دسترسی پیدا خواهید کرد و با یکی از روش‌های گرم‌کردن لوله می‌توانید برای رفع گرفتگی لوله یخ‌زده اقدام کنید.

رفع گرفتگی لوله یخ زده

راهکارهایی برای جلوگیری از یخ‌ زدگی لوله

یخ‌زدگی لوله‌ها علاوه بر اینکه باعث مسدودشدن جریان آب می‌شوند امکان ترکیدن و نشتی لوله‌ها را نیز به دنبال خواهد داشت. به همین خاطر برای جلوگیری از این مشکل هنگام رسیدن فصل سرد چند راهکار را که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم برای جلوگیری از یخ‌زدن لوله‌ها انجام داد.

عایق‌بندی لوله‌ها:

لوله‌هایی که در خارج از ساختمان و در فضای آزاد وجود دارند بیشتر در معرض یخ‌زدگی قرار دارند. پس برای اینکه از این لوله‌ها در برابر کاهش دما محافظت کنید از عایق‌های اسفنجی لوله مانند استفاده کرده و آن را دور لوله‌ها بپیچید. از پشم‌شیشه نیز برای این کار می‌توانید کمک بگیرید. این عایق‌ها برای اینکه دور لوله ثابت بمانند باید با سیم‌های نازک روی لوله فیکس شوند.

کمک‌گرفتن از منبع نور:

در نواحی از ساختمان که لوله‌ها همیشه دچار یخ‌زدگی می‌شوند از لامپ‌های رشته‌ای می‌توانید استفاده کنید. با روشن‌کردن این لامپ‌ها در شب باعث تولید گرما در اطراف لوله خواهید شد و مانع یخ‌زدن لوله خواهید شد.

از محافظ برای جلوگیری از یخ‌زدگی شیرهای آب استفاده کنید:

بیشتر یخ‌زدگی‌ها از ناحیه شیرهای آب رخ می‌دهد چرا که خارج از دیوار هستند. برای اینکه از این اتفاق جلوگیری شود از برش بطری‌های آب و گذاشتن آن به‌دور شیر آب استفاده کنید.

استفاده از ترموستات برای جلوگیری از یخ‌زدگی:

از ترموستات برای اتوماتیکی شدن وسایل گرمایشی استفاده می‌شود. برای جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها نیز می‌توان از ترموستات استفاده کرد. بدین صورت که با بستن ترموستات روی لوله‌ها و تنظیم دمای آن روی 10 الی 13 مانع یخ‌زدن لوله‌ها خواهید شد. ترموستات باعث می‌شود دمای لوله در آن بازه تعیین شده باقی بماند و در اثر کاهش دمای محیط لوله دچار یخ‌زدگی نشود.

استفاده از دستگاه Ready Temp:

دستگاهی به نام Ready Temp وجود دارد که می‌تواند دمای آب را اندازه‌گیری کند. با اتصال این دستگاه به انتهای لوله‌های آب دمای داخلی لوله را اندازه می‌گیرد و با تنظیم دمای آب داخل لوله دما را متعادل نگه می‌دارد.

چه موقع باید با کارشناسان ایران تخلیه تماس بگیریم؟

اگر تمام مراحل و کارهایی که به آن اشاره کردیم را انجام دادید و رفع گرفتگی لوله یخ‌زده برایتان امکان‌پذیر نبود باید قبل از ترکیدن لوله در اثر فشار یخ با کارشناس در این زمینه تماس بگیرید. یک لوله‌کش به دلیل اینکه با این موارد همیشه سروکار دارد تجربه کافی برای تشخیص جای اصلی لوله یخ‌زده را خواهند داشت.

خطرات رفع گرفتگی لوله یخ‌ زده

در کنار تمام مواردی که برای رفع گرفتگی لوله یخ‌زده به آن اشاره کردیم خطراتی هم وجود دارد که باید با رعایت مواردی ایمنی از آنها جلوگیری کنید. یکی از این خطرات احتمال آتش‌سوزی بوده که با استفاده از هر نوع منبع حرارتی می‌تواند رخ دهد. حتماً هنگام استفاده از وسایل حرارتی به نکات ایمنی راجب آن توجه کنید و هرگز آن را بدون مراقبت رها نکنید. از دیگر خطرات بازکردن لوله یخ‌ زده ترکیدن آن است. احتمال اینکه در زمانی که مشغول ذوب کردن یخ هستید باعث ترکیدن لوله شوید. همیشه برای رفع گرفتگی لوله از نزدیک شیر آب این کار را انجام دهید تا در صورت ترکیدن لوله فوری بتوانید آب‌ خانه را قطع کنید. دریچه قطع آب هر خانه را باید قبل از انجام هر کاری بدانید تا در صورت هرگونه اتفاقی بتوانید آن را قطع کنید.

روش های دیگر بازکردن لوله یخ زده با لوله بازکنی بلوار فردوس 

جمع‌بندی

در این مطلب راجب روش‌های برای رفع گرفتگی لوله یخ‌ زده صحبت کردیم. همچنین راهکارهای جلوگیری از آن را نیز مورد بررسی قرار دادیم. پس امیدواریم با مطالعه آنها بتوانید بهترین اقدام را در چنین شرایطی انجام دهید.

بازکردن لوله یخ زده با بهترین روش بدون خرابی و کثیف کاری
شماره تماس با ایران تخلیه 09127208965
بازکردن انواع لوله یخ زده با دستگاه های پیشرفته و بروز
ضمانت خدمات ایران تخلیه چیست؟ با فاکتور اتحادیه و بازشدن لوله100%
بازکردن و رفع گرفتگی لوله یخ زده پمپ تراکم فنر دستگاه واتر جت

 

یک پاسخ

  1. بسیار عالی .ممنون از سایت خوب ایران تخلیه که به نکات خوبی اشاره کرده بودن ممنونم🙏👑

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی برداری ممنوع است